250S130-RBDR
DigiKey Part Number
18-250S130-RBDRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-250S130-RBDRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-250S130-RBDRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
250S130-RBDR
Description
PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 130 mA Ih Surface Mount 2-SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
250S130-RBDR Models
Category
Time to Trip
700 ms
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
9 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2-SMD
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.370" L x 0.291" W (9.40mm x 7.40mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
130 mA
Thickness (Max)
0.146" (3.70mm)
Current - Trip (It)
260 mA
Approval Agency
cURus, TUV
Current - Max
3 A