20KPA68C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
115.5V Clamp 183.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
20KPA68C
DigiKey Part Number
20KPA68C-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA68C
Description
TVS DIODE 68VWM 115.5VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA68C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
183.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
68V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
71.82V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
115.5V