20KPA68A
DigiKey Part Number
20KPA68A-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20KPA68A
Description
TVS DIODE 68VWM 110VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110V Clamp 183.6A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20KPA68A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
183.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
20000W (20kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
68V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
76V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
110V