1SMC43AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 10.200
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.800
Datasheet
Similar
In Stock: 972
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Bourns Inc.
Comchip Technology
69.4V Clamp 21.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1SMC43AT3G
DigiKey Part Number
1SMC43AT3G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMC43AT3G
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V