16R1100GF
DigiKey Part Number
F3189-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16R1100GF
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 11 A Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
7 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
3.7 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
8.9 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
11 A
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Current - Trip (It)
18.7 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
100 A