16R090BU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 250
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 591
Datasheet
Direct
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Building Automation – Protect/Sense/Control
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
16R090BU
DigiKey Part Number
16R090BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16R090BU
Description
PTC RESET FUSE 16V 900MA RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 900 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
1.2 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
70 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
180 mOhms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
900 mA
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Current - Trip (It)
1.8 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
40 A