15KP28CA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.183
Datasheet
47.5V Clamp 316A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KP28CA
DigiKey Part Number
15KP28CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 47.5VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
15KP28CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
316A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
47.5V