15KP220A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 192
Datasheet
356V Clamp 42A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KP220A
DigiKey Part Number
15KP220A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KP220A
Description
TVS DIODE 220VWM 356VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
15KP220A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
42A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
220V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
245V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
356V