1206SFV12.0FM/032-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 5.368
Datasheet
Image for 1206SFV12.0FM/032-2 is not available
1206SFV12.0FM/032-2
DigiKey Part Number
1206SFV12.0FM/032-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206SFV12.0FM/032-2
Description
FUSE BOARD MOUNT 12A 32VDC 1206
Customer Reference
Detailed Description
12 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
15.0
Part Status
Obsolete
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.067" W x 0.048" H (3.20mm x 1.70mm x 1.23mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0041 Ohms