1206SFS125F/63-2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.611
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1.463
Datasheet
1.25 A 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
1206SFS125F/63-2
DigiKey Part Number
1206SFS125F/63-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206SFS125F/63-2
Description
FUSE BOARD MNT 1.25A 63VDC 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206SFS125F/63-2 Models
Category
Response Time
Slow Blow
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.22
Part Status
Obsolete
Approval Agency
UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.2 Ohms