1.5SMC6.8AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 17.293
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.536
Datasheet
10.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1.5SMC6.8AT3G
DigiKey Part Number
1.5SMC6.8AT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC6.8AT3G
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V