1.5SMC51AT3G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 11.201
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 11.802
Datasheet
Similar
70.1V Clamp 21.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
1.5SMC51AT3G
DigiKey Part Number
1.5SMC51AT3GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC51AT3G
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V