1.5SMC510 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2.919
Datasheet
732.9V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
1.5SMC510
DigiKey Part Number
1.5SMC510-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC510
Description
TVS DIODE 434VWM 732.9V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC510 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
434V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
459V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
732.9V