1.5SMC400A
DigiKey Part Number
1.5SMC400ATR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC400ACT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC400ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC400A
Description
TVS DIODE 342VWM 548VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
548V Clamp 2.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC400A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
342V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
380V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
548V