1.5SMC250C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 6.697
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 11.074
Datasheet
361.2V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
1.5SMC250C
DigiKey Part Number
1.5SMC250C-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC250C
Description
TVS DIODE 214VWM 361.2V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5SMC250C Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
225V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
361.2V