1.5SMB62A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
85V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
1.5SMB62A
DigiKey Part Number
18-1.5SMB62ATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMB62A
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V