1.5KE350CA
DigiKey Part Number
1.5KE350CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE350CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE350CA
Description
TVS DIODE 300VWM 482VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
482V Clamp 4.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
300V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
332V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
482V