0SLC060.T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 9
Datasheet
60A 480 VAC 170 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
0SLC060.T
DigiKey Part Number
5666-0SLC060.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0SLC060.T
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 480VAC/170VDC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
170 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Medium Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
G
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, QPL, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 10kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Current Rating (Amps)
60A
Size / Dimension
0.406" Dia x 2.252" L (10.30mm x 57.20mm)
Voltage Rating - AC
480 VAC