Image for 0RLN250.X is not available
0RLN250.X
DigiKey Part Number
0RLN250.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0RLN250.X
Description
FUSE CRTRDGE 250A 250VAC CYLINDR
Customer Reference
Detailed Description
250A 250 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
250 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
H
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps)
250A
Size / Dimension
2.094" Dia x 4.878" L (53.19mm x 123.90mm)