Image for 0RLN070.V is not available
0RLN070.V
DigiKey Part Number
0RLN070.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0RLN070.V
Description
FUSE CRTRDGE 70A 250VAC CYLINDR
Customer Reference
Detailed Description
70A 250 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
250 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
H
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps)
70A
Size / Dimension
1.063" Dia x 3.874" L (27.00mm x 98.40mm)