0HEV030.ZXC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Littelfuse Inc.
In Stock: 267
Image for 0HEV030.ZXC is not available
0HEV030.ZXC
DigiKey Part Number
0HEV030.ZXC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0HEV030.ZXC
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 450VDC
Customer Reference
Detailed Description
30A 450 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
450 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Lift Trucks
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Part Status
Obsolete
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
993.0
Current Rating (Amps)
30A
DC Cold Resistance
0.0027 Ohms