0AGC01.5V
DigiKey Part Number
0AGC01.5V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AGC01.5V
Description
FUSE GLASS 1.5A 32VAC 32VDC 3AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 32 V 32 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Fuse Type
Mfr
Current Rating (Amps)
Series
Voltage Rating - AC
32 V
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
Part Status
Active
Package / Case
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)