0874.600MRET1P
DigiKey Part Number
0874.600MRET1P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0874.600MRET1P
Description
FUSE CERAMIC 600MA 250VAC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.245
Part Status
Active
Approval Agency
cULus
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.2667 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V