0674.250DRT4P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
0674.250DRT4P
DigiKey Part Number
0674.250DRT4P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0674.250DRT4P
Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.0225
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Size / Dimension
0.154" Dia x 0.433" L (3.90mm x 11.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.61 Ohms