0665.160ZRLL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for 0665.160ZRLL is not available
0665.160ZRLL
DigiKey Part Number
0665.160ZRLL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0665.160ZRLL
Description
FUSE BRD MNT 160MA 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
160 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Datasheet
EDA/CAD Models
0665.160ZRLL Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.0692
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.238 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V