066406.3HXLL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.037
Datasheet
Image for 066406.3HXLL is not available
066406.3HXLL
DigiKey Part Number
066406.3HXLL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
066406.3HXLL
Description
FUSE BOARD MNT 6.3A 250VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
6.3 A 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Datasheet
EDA/CAD Models
066406.3HXLL Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
262.0
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, KTL, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.009 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V