0663.200MALL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 530
Datasheet
Image for 0663.200MALL is not available
0663.200MALL
DigiKey Part Number
0663.200MALL-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0663.200MALL
Description
FUSE BRD MNT 200MA 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
Datasheet
EDA/CAD Models
0663.200MALL Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Tape & Box (TB)
Melting I²t
0.35
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, KTL, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.718 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V