0662.800HXSL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.329
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 475
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 925
Image for 0662.800HXSL is not available
0662.800HXSL
DigiKey Part Number
0662.800HXSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0662.800HXSL
Description
FUSE BRD MNT 800MA 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
800 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Radial, Can, Vertical
EDA/CAD Models
0662.800HXSL Models
Category
Voltage Rating - AC
250 V
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.22
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CSA, SEMKO, UL, VDE
Fuse Type
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.333" H (8.50mm x 8.45mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.078 Ohms