061801.6MXP
DigiKey Part Number
061801.6MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
061801.6MXP
Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
1.6 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
23.35
Part Status
Discontinued at DigiKey
Approval Agency
CCC, CE, CSA, UR, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0336 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V