Image for 0525030.MXP is not available
0525030.MXP
DigiKey Part Number
F10246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0525030.MXP
Description
FUSE CERAMIC 30A 450VDC 3AB 3AG
Customer Reference
Detailed Description
30 A 450 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
580.0
Part Status
Discontinued at DigiKey
Approval Agency
cURus
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0031 Ohms