04811.33H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 66
Datasheet
1.33A 125 VAC 125 VDC Fuse Indicating Fuse Requires Holder
04811.33H
DigiKey Part Number
F717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04811.33H
Description
FUSE INDICATING 1.33A 125VAC/VDC
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Telecom
Series
Features
Indicating
Packaging
Bulk
Approval Agency
CSA, UR
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300A
Fuse Type
Indicating Fuse
Package / Case
Alarm Indicator
Current Rating (Amps)
1.33A
Size / Dimension
0.665" L x 0.228" W x 0.772" H (16.90mm x 5.80mm x 19.60mm)
Voltage Rating - AC
125 VAC
Melting I²t
1.58
Voltage Rating - DC
125 VDC
DC Cold Resistance
0.48 Ohms