047603.5MRSN is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 66
Datasheet
3.5 A 250 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
047603.5MRSN
DigiKey Part Number
F6653TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047603.5MRSN
Description
FUSE BRD MNT 250VAC/125VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
047603.5MRSN Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 300A DC
Part Status
Active
Melting I²t
2.356
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0234 Ohms