047301.5MRT1HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.830
Datasheet
1.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
047301.5MRT1HF
DigiKey Part Number
047301.5MRT1HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047301.5MRT1HF
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC AXL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
047301.5MRT1HF Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
3.94
Approval Agency
CSA, PSE, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.116 Ohms