047202.5NRT1L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.5 A 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
047202.5NRT1L
DigiKey Part Number
047202.5NRT1L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
047202.5NRT1L
Description
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
047202.5NRT1L Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
7.0838
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.0209 Ohms