046602.5WR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.686
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 8.947
Datasheet
Direct
SCHURTER Inc.
Direct
SCHURTER Inc.
Similar
Bourns Inc.
2.5 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
046602.5WR
DigiKey Part Number
046602.5WR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046602.5WR
Description
FUSE BRD MT 2.5A 32VAC/VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
046602.5WR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.3516
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.024 Ohms