0461002.ER
DigiKey Part Number
F1551TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1551CT-ND - Cut Tape (CT)
F1551DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0461002.ER
Description
FUSE BRD MNT 2A 600VAC/80VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2A 600 VAC 80 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Category
Response Time
Slow Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Telecom
Series
Approval Agency
CSA, UR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
60A AC, 100A DC
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, Square End Block
Fuse Type
Board Mount
Size / Dimension
0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
Current Rating (Amps)
2A
Melting I²t
17.5
Voltage Rating - AC
600 VAC
DC Cold Resistance
0.05 Ohms
Voltage Rating - DC
80 VDC