0451.160MRSN
DigiKey Part Number
0451.160MRSN-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0451.160MRSN
Description
FUSE BOARD MNT 160MA 125VAC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
160 mA 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0451.160MRSN Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Melting I²t
0.0048
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UR
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.2157 Ohms
Voltage Rating - AC
125 V