043801.5WR
DigiKey Part Number
F2949TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2949CT-ND - Cut Tape (CT)
F2949DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
043801.5WR
Description
FUSE BRD MT 1.5A 32VAC 63VDC
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 32 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
043801.5WR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0902
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.174 Ohms