0325.300MXP is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
300 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
0325.300MXP
DigiKey Part Number
0325.300MXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0325.300MXP
Description
FUSE CERM 300MA 250VAC 125VDC
Detailed Description
EDA/CAD Models
0325.300MXP Models
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Melting I²t
0.69
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
3.22 Ohms