0324.750HXP is out of stock and can be placed on backorder.
Datasheet
750 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
0324.750HXP
DigiKey Part Number
F4841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0324.750HXP
Description
FUSE CERM 750MA 250VAC 125VDC
Detailed Description
EDA/CAD Models
0324.750HXP Models
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Melting I²t
0.466
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.288" L (6.99mm x 32.72mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.25 Ohms