03152.25VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
2.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
03152.25VXP
DigiKey Part Number
03152.25VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03152.25VXP
Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
03152.25VXP Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
121.0
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0968 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V