0263.250WRT1L
DigiKey Part Number
F1998TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1998CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0263.250WRT1L
Description
FUSE BRD MNT 250MA 250VAC AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0263.250WRT1L Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Melting I²t
0.0165
Part Status
Active
Approval Agency
CSA, UR
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.715 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V