0242.080HAT1
DigiKey Part Number
0242.080HAT1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.080HAT1
Description
FUSE CRTRDGE 80MA 250VAC/VDC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Tape & Box (TB)
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage
4kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
80mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
2.14E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
8.19 Ohms