02302.25DRT3W is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
2.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
02302.25DRT3W
DigiKey Part Number
02302.25DRT3W-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02302.25DRT3W
Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
02302.25DRT3W Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
39.0
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, METI, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0562 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V