023003.5HXSW is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.5 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
023003.5HXSW
DigiKey Part Number
023003.5HXSW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
023003.5HXSW
Description
FUSE GLASS 3.5A 250VAC AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
023003.5HXSW Models
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Bulk
Melting I²t
110.0
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, METI, UL
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.031 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V