0225001.H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.445
Datasheet
1 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 2AG, 5mm x 15mm
0225001.H
DigiKey Part Number
F645-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0225001.H
Description
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
2.22
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CSA, METI, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.102 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V