022401.5DRT3P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.5 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
022401.5DRT3P
DigiKey Part Number
022401.5DRT3P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
022401.5DRT3P
Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
022401.5DRT3P Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.8
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.0712 Ohms