0224.375HXP
DigiKey Part Number
F2433-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0224.375HXP
Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
375 mA 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0224.375HXP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.171
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.395 Ohms