0219.200TXAP
DigiKey Part Number
0219.200TXAP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0219.200TXAP
Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
0.32
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.6 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V