0219.200MXAE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
200 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
0219.200MXAE
DigiKey Part Number
0219.200MXAE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0219.200MXAE
Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Melting I²t
0.32
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
1.6 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V